Serce kina domowego – odtwarzacz DVD

Marzenie o posiadaniu we własnym domu kina domowego to już dzisiaj całkiem realna perspektywa. Współczesna technologia stała się na tyle zaawansowana, że w domowym zaciszu można teraz obejrzeć ulubiony film w formacie kinowego ekranu oraz posłuchać autentycznie przestrzennych dźwięków. Mało tego, producenci prześcigają się w propozycjach, dlatego sztuką jest wybrać spośród nich najlepszy sprzęt, który będzie możliwie najbardziej dopasowany do preferencji i upodobań użytkownika. Można wskazać na kilka zasadniczych parametrów kina domowego, które wyraźnie sugerują kupującemu to, co będzie dla niego najlepsze.

W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na wielkość domowego pomieszczenia, w którym planujemy umieścić nasze kino domowe. To istotne z punktu widzenia rozchodzenia się dźwięku oraz jego współgrania z obrazem na ekranie. Standardowy zestaw kina domowego jest zaopatrzony w odtwarzacz DVD, ekran, głośniki oraz Amplituner AV Yamaha RX-V379. Najważniejszym spośród wymienionych sprzętów wydaje się być odtwarzacz DVD, który jest odpowiedzialny zarówno za dźwięk, jak i za obraz, jako że jest ich źródłem. Wybierając odpowiedni odtwarzacz warto zwrócić uwagę na to, czy jest on zaopatrzony w funkcję tak zwanej korekcji błędów, które powstają na skutek kompresji dźwięków.

Ci, którzy zamierzają wykorzystywać kino domowe do czegoś więcej niż oglądanie filmów, powinni zadbać o to, aby kupowany odtwarzacz posiadał dwa osobne lasery oraz dekoder plików mp3 (jeżeli zamierzamy na przykład słuchać muzyki za pośrednictwem kina domowego).