Relacje cenowe pomiędzy urządzeniami działającymi w systemie audio

Nie od dzisiaj wiadomo, że trudno jest jednoznacznie oddzielić od siebie sprzęt jedynie na podstawie kryterium, jakim jest ich cena. Wiedzą o tym także doświadczeni audiofile. W końcu zwolennicy małych konstrukcji zadowolą się propozycjami za kilka tysięcy złotych, ale na przykład nie będą już oszczędzać na wzmacniaczu. Ktoś inny z kolei powie, że najważniejszy z całego zestawu jest odtwarzacz.

Trudno więc dokonać pewnej systematyki w tym zakresie i określić średnie relacje cenowe. Jeżeli jest się znawcą, to temat staje się mniej skomplikowany, bo człowiek dobrze wie, czego szuka, a także orientuje się jak to znaleźć, czy przeanalizować poszczególne elementy zestawu pod kątem relacji cenowej. Jeżeli jest się jednak klientem przeciętnym, średnio doświadczonym i zorientowanym w tematyce audio, wtedy najlepiej trzymać się kilku ogólnych wytycznych. Na początku należy poczynić pewne ogólne założenia. Przypuśćmy, że interesujący nas zestaw audio Hi-Fi składa się odtwarzacza CD, dwóch kolumn, wzmacniacza stereo. W takim przypadku, największe środki, bo około połowę całej sumy, należy przeznaczyć na zakup kolumn. W drugiej kolejności (patrząc z punktu widzenia ceny) bierzemy pod uwagę wzmacniacz, który stanowi około 30 procent całkowitego kosztu. Najtańszy będzie zaś odtwarzacz, na który przeznacza się przeważnie 20% całej kwoty.

Należałoby włączyć do tego kosztorysu również poszczególne kable. Koszt jest jednak w tym przypadku dosyć marginalny, bo wynosi około 5 procent wszystkich środków, które mamy w zamiarze przeznaczyć na zakup sprzętu audio.