MP3, czy MP4? – Oto jest pytanie!

Top Hifi

Który odtwarzacz plików muzycznych bardziej opłaca się kupić – MP3, czy może MP4? I nie tyle chodzi tu o względy materiale, co o funkcjonalność, innowacyjność, wygodę. Odpowiedź, podobnie zresztą jak w większości tego typu przypadków, wcale nie jest taka łatwa. Każda z propozycji ma bowiem zarówno swoje wady, jak i zalety. Bardzo wiele zależy też od preferencji danego klienta. Spróbujmy jednak dokonać pewnego zestawienia tych dwóch rodzajów odtwarzaczy.

Odtwarzacz MP3 to sprzęt wcześniejszej generacji niż MP4. Posiada ona jednak szereg istotnych zalet, takich jak: lekkość, poręczność, mały rozmiar, wyjątkowa wytrzymałość, a także stosunkowo łatwa obsługa. Z drugiej jednak strony odtwarzacz MP3 nie posiada zbyt wielu funkcji, a także charakteryzuje się niezbyt dużą pojemnością. Z kolei o odtwarzaczach MP4 można powiedzieć zupełnie przeciwstawne rzeczy. Są to dosyć duże sprzęty, które dodatkowo nie posiadają żadnego klipsa do zawieszenia, a także są mniej odporne na urazy niż MP3. Trzeba jednak przyznać, że mają imponującą objętość pamięć, a także zdecydowanie większą ilość dodatkowych funkcji, takich jak możliwość przechowywania oraz oglądania zdjęć, a nawet możliwość wyświetlania filmów oraz czytania e-booków.

Jeśli chodzi o cenę, to MP3 jest sprzętem tańszym od MP4. Co wybrać? Wszystko zależy od tego, jak duże mamy wymagania. Jeśli zależy nam na niezbyt zaawansowanym technologicznie sprzęcie, służącym głównie do słuchania muzyki to wybierzmy MP3.W przeciwnym razie lepiej zdecydować się na MP4.