Jaki ekran wybrać?

Dobierając ekran dla kina domowego, kupujący dysponuje następującymi możliwościami: telewizor LCD o stosunkowo dużej przekątnej, wyświetlacz plazmowy oraz projektor multimedialny. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż ta ostatnia propozycjabędzie miała rację bytu jedynie w dużych i przestronnych pomieszczeniach.

Telewizor, który będzie przeznczony do współtworzenia kina domowego powinien być szerokoformatowy, posiadać szeroki kąt patrzenia, a także mieć przynajmniej 28 cali. To fakt, że telewizory plazmowe są droższą przyjemnością, ale trzeba przyznać, że ich możliwości wyświetlania i jakość otrzymanego obrazu są nieporównywalnie lepsze od standardowych propozycji. Z drugiej jednak strony, coraz częściej słychać głosy, że dzisiaj plazma już wymiera, gdyż obecnie decyduje się na nią zaledwie 4% wszystkich klientów, a wybór jest coraz bardziej zawężony. Popularny staje się zaś telewizor LCD posiadający ekran o rozdzielczości 4K. Co to dokładnie oznacza? Otóż, 4K należy rozumieć dosłownie jak 4 tysiące pikseli liczonych w poziomie. Tak naprawdę, w praktyce miano 4K oznacza to samo, co określenie Ultra HD, choć ich teoretyczna definicja jest nieco odmienna. Rozwiązanie 4K w telewizorach staje się coraz bardziej popularne wśród klientów i wiele wskazuje na to, że pozostanie tak jeszcze przez dłuższy czas.

Główne zalety 4K to imponująca rozdzielczość i dostosowanie do technologii 3D, czyli na ekranach takich telewizorów można uzyskać obraz trójwymiarowy. Plazma jest zaś propozycją dla tych, którzy pragną jednolitej i głębokiej czerni, bez obecności na ekranie jakichkolwiek plam i chmurek. Jedynie plazmy są w stanie uzyskać taki efekt.