Czym właściwie jest wieża hi-fi?

Wieża audio to potoczna nazwa określająca zestaw niezależnych sprzętów elektroakustycznych, które są ułożone warstwowo (właśnie stąd nazwa) i po podłączeniu jeden do drugiego, tworzą imponującą wieżę.

Początków dla tego zestawu należy poszukiwać w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku, Wysokiej klasy sprzęt hi-fi składał się z takich elementów jak magnetofon, tuner radiowy, wzmacniacz i ewentualnie kilku dodatków, takich jak jak korektor graficzny oraz gramofon. Częstą praktyką było jednak dokonywanie zakupu zestawu, który składał się tylko z amplitunera oraz magnetofonu. W kolejnych latach do całości postanowiono włączyć także odtwarzacze CD, timery, czy serwery muzyczne. Do wzmacniacza podłączano zaś kolumny głośnikowe. Jeżeli komuś zależało na eliminacji wszelkich zniekształceń dźwiękowych i zakłóceń, to mógł zaopatrzyć się w osobne elementy, takie jak przedwzmacniacz oraz wzmacniacz mocy. We współczesnych, nastawionych na intensywny rozwój technologiczny czasach, niezwykle rzadko można spotkać dawne wieże, które składały się jedynie z segmentów audio. Ich miejsce zajęły zestawy posiadające urządzenia wideo, które potocznie określa się dzisiaj mianem systemów kina domowego.Dzisiejsze trendy wymagają możliwej minimalizacji rozmiarów oraz maksymalnego uproszczenia formy. We współczesnych sprzętach tego rodzaju umieszcza się także napędy DVD.

Na koniec warto rozwinąć sam skrót hi-fi oraz wyjaśnić jego znaczenie. Otóż, jest to uproszczenie dwóch angielskich słów High Fidelity, które oznaczają tyle samo, co wysoka wierność, a więc możliwie naturalne i rzeczywiste brzmienie.