Czym jest głośnik koncentryczny?

Standardowy, wielodrożny komplet głośnikowy lub soundbar jest tworzony przez kilka przetworników, które obsługują różne obszary częstotliwości. Są one zlokalizowane na przedniej ściance, w różnych jej miejscach.

Uważa się, że głośnik wysokotonowy powinien być umieszczony w bezpośrednim sąsiedztwie głośnika średnio-ewentualnie niskotonowego. Wynika to z faktu, że taki stan generuje najlepsze charakterystyki kierunkowe. Chcąc otrzymać pełny efekt tego rodzaju, należy zintegrować przetworniki. Głośnik wysokotonowy może zostać umiejscowiony w środku głośnika (średnio) niskotonowego oraz promieniować przez dopasowany otwór znajdujący się w centrum jego membrany. Istotne jest jednak to, że każdy z głośników jest osobno zasilany i za pomocą sygnałów prowadzonych z niezależnych filtrów umiejscowionych w zwrotnicy. Układ działu na podobnej zasadzie, co typowy zespół głośnikowy, która posiada rozsunięte przetworniki. Taki układ ma dwa zasadnicze plusy, a mianowicie – każdy z przetworników tworzy punktowe źródło dźwiękowe, a także centrum akustyczne każdego z tych przetworników znajduje się w tej samej odległości od słuchacza. Dzieje się to zresztą niezależnie od kierunku obserwacji układu koncentrycznego.

W efekcie charakterystyki kierunkowe są szerokie oraz podobne do siebie w każdej z płaszczyzn. W większości układów koncentrycznych, sam wysokotonowy głośnik nie funkcjonuje tak dobrze, jak ma to miejsce podczas tradycyjnego montażu na przedniej ściance. Wynika to z jego umiejscowienia w głębi stożka membrany należącej do głośnika (średnio) niskotonowego. Stąd, jego charakterystyki są naznaczone swego rodzaju nierównomiernościami.